4 Şubat 2013 Pazartesi

YTUDAK'la Çınarcık

Gürcistan'da aldığım kararı uyguladım ve döner dönmez dağcılık eğitimi almak için arayışa geçtim. Şanslıymışım kayıtın son haftasında YTUDAK'a katıldım. Katıldıktan 10 gün sonra da dönemin ikinci eğitim kampına denk geldim. İşte o etkinliğin faaliyet raporu..

Faaliyet : Çınarcık Eğitim Faaliyeti
Tarih: 30 Kasım – 01 – 02 Aralık 2012
Ekip: 64 kişi başlangıç grubu

30 Kasım 2012 Cuma
22:40 Kadıköy'den plana göre 10 dk gecikmeli olarak Haldun Taner önünden kalkış. Cuma akşam yola çıkıp sabaha kadar uzun bir yürüyüş gerçekleştirileceği için yolda uyunmasını tavsiye ediyorum, hatta feribot öncesi ve sonrasında uyuyup feribotta ekiple kaynaşmak daha güzel olacaktır. Ben toplamda 1,5 saat civarı uyudum, daha fazlası daha iyi :).

01 Aralık 2012 Cumartesi
02:30 Çınarcık'ta yürüyüşe başlanacak yere varış. Hava yağacak gibi olduğundan yağmura uygun ve üşüyecek şekilde giyinme, poşetten tozluk yapımı vb hazırlıklar yarım saat sürdü. Burada kulüpten ödünç aldığım çantamı sırtıma göre ayarlasaydım gidiş yolculuğu çok daha rahat geçecekti. Bir de uzun kollu içliğiniz varsa yolu onunla geçirmemiz tavsiye edildi, sakın polarla yürümeyin dendi, ben tam tersini yaptım(içliğim yoktu, polarım vardı) ama polar ince olduğundan çok problem yaşamadım.
03:00 Tek sıra halinde, konuşmadan ve başlangıç grubu olarak fener kullanmadan ay ışığında yürüyüşe başlama.
04:00 İlk mola. Henüz yorgunluk yoktu, mola uzun bile geldi ve korktuğumuz gibi bir yağmurla da karşılaşmadık.
05:15 İkinci mola, hava aydınlanmadan önceki mola, bu molayı vermesek yürürken uyumaya başlayabilirdim. Ufak bir güzergah hatası yapmışız bu moladan sonra bir miktar geri döndük.
07:30 Kent Ormanı-Çifte Şelaleler piknik alanında üçüncü mola verildi. Termoslardaki çaylar hala sıcaktı, çay-peynir -ekmek hafif kahvaltı yaptık. 10:30 Kamp alanına varış. Bir süre bazılarımız gelmiş olduğumuza inanamadık, çünkü kendimizi 1-2 saat daha yol olacağına hazırlamıştık.  Ben buraya vardığımda bir önceki gün sabah 7'de kalkmanın da etkisiyle yorgunluktan uyumak üzereydim (hatta 10 civarı yürürken uyuyup mini rüya bile gördüm), sonra bir su kaynağı görünce yüzümü yıkayıp biraz ayıldım.
11:00 Çadır kurulumundan sonra, yerleşip kahvaltı yapma ve 1-2 saatliğine uyuma.
15:00 Zorlu havada çadır toplama ve çantayı düzgün yerleştirme ve sırta uygun ayarlama eğitimi. Yağmurun başlamasıyla çadırlara dönüş.
18:00 Çadırlarda düğüm eğitimi, sonrasında tekrar uyuma.
20:00 Akşam yemeği hazırlayıp yeme, çay-çekirdek keyfi ve akşam 10'da mutlak sessizlik duyurusu tekrar uyuma.
02 Aralık 2012 Pazar
01:15 Gece yürüşü için çalan düdükle uyanma. 10 dk içinde çantada sadece uyku tulumu olacak şekilde hazır olunması talimatı verildi. Bir miktar gecikme yaşandı. Sonrasında 1-1,5 saat civarı yürüdükten ve toplanıp sayım yaptıktan sonra çadırlara dönüş.
03:00 Uyuma.
08:00 Sadece çadır toplanmamış şekilde hazır olunması söylendi. Herkes hazır olduğunda yarım saat geçmişti. Hzılı şekilde çadır kurma-toplama eğitimi. Üç kez kendi çadırımızı, bir kez başka bir çadırı ekipçe düzene uygun kurup topladığımız bir eğitim oldu.

11:00 Kamp alanından ayrılış. Dönüşte öncekinden daha kısa bir yolu kullandık.
13:15 İlk mola. Biraz! geç olsa da omuz ve kaburga kemiklerimi ağrıtan çantanın ayarının yapılmasıyla daha konforlu şekilde yola devam ettim. Yola çıkmadan çantanızı ayarlayın/ayarlatın :)
16:00 İkinci mola. Buraya gelirken gece çok yağan yağmur sonrası oluşan çamurda kirlendiğimizden, burada bulunan derede ayakkabıları yıkama. Toplu halde etkinlik değerlendirmesi, şikayetlerin alınması ve bu raporu yazmamız gerektiğinin söylenmesi. Fotoğraftaki köpek de orada bizimle birlikteydi :).Sonrasında asfalt yoldan yola devam etme.
17:15 Otobüslerin olduğu yere varma, sıra olup sayım yapılması. Yarım saat sonra yola çıkış.
20:30 gibi Kadıköy'e varış.

Hiç yorum yok: