4 Haziran 2013 Salı

Uludağ Kış Eğitim Faaliyeti

Tarih: 15-17 Mart 2013
Ekip: 18 Başlangıç
15 Mart Cuma

22:30 Beşiktaş'tan 22:00'de kalkan otobüse Kadıköy’den binip Bursa'ya doğru yola çıkıldı.

16 Mart Cumartesi

04:40 Uludağ milli parkı oteller bölgesine varıldı. Hava hafif kar yağışlı ve sert rüzgarlıydı.

05:40 Yürüyüşe uygun giyinilip hazırlandıktan sonra pistlerin olduğu bölgeden yürüyüşe başlandı. Yer yer tipi olduğu ve buz tutmuş kısımlar olduğu için yol kısa olmasına rağmen yorucu oldu. Şahsen ben kazma desteğiyle yürüdüm, hatta düşünce kaymasam da kazmayla durdum.

7:30 Az bir yol kaldığı halde nispeten rüzgar almayan bir yerde mola verip çay içip, kuruyemiş atıştırdık.

8:40 Kamp alanına  varıldı, çadır alanı seçilip, kar duvarı örülmeye başlandı. Tipi ve yağış durumu nedeniyle Aladağlar'a nazaran duvara daha çok önem verdik. Tuvalet için de yer belirleyip duvarla bölme yapıldı. Uludağ'da birden sis çökmesi ve bu nedenle kolayca kaybolma ihtimalimize karşı, herhangi bir nedenle habersiz ve yalnız olarak alan dışına çıkmamamız gerektiği öğütlendi. Zaten duvar yapmayı bitirirken biraz ötemizi bile göremiyorduk. Duvar yapımı bittikten sonra çadır kurulumu yapıldı.

10:30 Kurduğumuz çadırlarda biraz dinlenmek için saat 12'ye kadar mola verildi.

12:15 Kazma düşüş eğitimi için uygun yere gidip, önceden kış eğitimi almışlar ve almamışlar olarak iki gruba ayrılıp eğitime başlandı. Yaklaşık iki saatlik düşüş eğitiminden sonra da kazma yardımıyla buzul inişi ve çıkışı eğitimi alındı. Kramponsuz zor olsa da buzul çıkışını eğlenceli buldum.

15:15 Eğitim tamamlandıktan sonra kamp alanına varıldı. Ne kadarlık mola vereceğimiz söylenmediği için uyusak mı uyumasak mı çelişkilisiyle akşam 6'ya doğru tulumları çıkarıp uyumaya karar verdik. Akşam 8'e  doğru ise yarım saat içinde hazır olmamız söylendi.

20:30  İki gruba ayrılıp iki tane iglo yaptık. 12'de çadırlara geçildi.

17 Mart Pazar

00:20 Önceki molada akşam yemeği için getirdiklerimizi yemediğimiz için yemek yapıp yiyip, sabah için de su ısıtıp çayımızı içip yattık. Uludağ çok soğuk olur korkularımıza rağmen belki yemeğin de etkisiyle gece pek üşümedik.

08:00 Sıraya geçildi ve Keşiştepe Çanağı'nı görmek üzere o bölgeye doğru yüründü, ama yoğun sis nedeniyle pek bir şey göremedik.

11:15 Kamp alanına varıldı, burada 15 dakika mola verildi.

11:30 Sefa bize kar emniyet malzemelerinin kullanımını anlattı. Denemek isteyenler kendisi denedi.

12:15 Kamp alanına varıp, toplanma ve oteller bölgesine doğru 14:30 gibi yürüyüşe çıkış. Ayrıca tüm etkinlik boyunca genelde sürekli 20 dk civarı geciktiğimiz için ceza olarak üzerimizde kazma düşüş eğitiminde olduğu gibi poşet giyerek oteller bölgesine doğru yürüyüşe geçtik.

15:40 Otobüse varıp, üstteki poşetlerden kurtulup :) yola çıkıldı. Yol üzerinde Köfteci Yusuf'ta karnımızı doyurup İstanbul'a doğru yola devam  edildi.

Hiç yorum yok: