26 Kasım 2013 Salı

Patlıcanlı Bulgur Pilavı

Pilav yapıyorum güzel de yapıyorum, ama kilo aldırması sebebiyle yemeyi minimuma indirip yapmayı çevreden yoğun istek olmadığı sürece bırakmıştım. İki yaşından beri yemeye bayıldığım ve ilk yaptığım yemek pirinç pilavı olmasına rağmen, hayatımın ilerleyen yıllarında tanıştığım ve sevdiğim bulgur pilavından şimdiye dek hiç yapmamıştım. Hazır evde malzeme(patlıcan) varken, bir bulgur pilavı yapayım dedim :). Oktay Usta'dan destekle fotoğrafını gördüğünüz pilavı yaptım.

Gereken malzemeler:

*1 adet patlıcan
* 3 adet çarliston biber
* 1 adet soğan
* 2 su bardağı bulgur
* Evde hep olduğunu tahmin ettiğim tereyağı, zeytinyağı, domates salçası, karabiber, pulbiber, nane, tuz, sıcak su

Patlıcanı minik minik doğrayıp tuzlu su olan kaba koyun. Biberleri ve soğanı da küçük doğrayın. Sudaki patlıcanları süzüp yıkayın(suyun renginin değişmesi lazım, yoksa biraz daha bekletin). Tavanın tabanını kaplayacak miktarda zeytinyağının üzerine soğanları koyun, soğanların rengi değişince patlıcan ve biberler ile 2 kaşık salçayı ekleyin karıştırın, salça sebzelerle karışınca tuz ve biber ekleyin, kendi haline pişmeye bırakın.

Tencereye 3 kaşık tereyağı koyun yıkanmış bulguru ekleyip biraz kavurup üstünü geçecek kadar sıcak su ekleyin. Suyun bulgurun üstünü geçen kısmı bitince tavada pişmiş olan karışımı bulgura katın. Bulgur pilavı tamamen suyunu çekince nane ekleyip karıştırın, tencerenin üzerine kağıt havlu serip, kapağını kapatıp 10 dakika beklettikten sonra yiyebilirsiniz. Afiyet olsun :)

Hiç yorum yok: