22 Mayıs 2017 Pazartesi

11 günde tek başına gezilen 5 Kuzey Avrupa ülkesi- 1. gün Stockholm

3 yıl önce bir gezi planladım, tek başıma İsveç, Danimarka, Letonya, Estonya ve Finlandiya'yı içeren ve 11 günde tamamlanacak bir gezi. Gezi süresince instagram hesabımdan yaptığım az miktardaki paylaşımım bile ciddi merak uyandırmıştı, ancak o zamandan beri bir türlü vakit bulup da notlarımı toparlayıp bir yazı yazamadım. Yaklaşık 20 aydır (düğün hazırlıklarına girdiğimizden ve evlendiğimizden beri) yurtdışı gezisi yapmayıp, hatta gezmesi böyle yoğun geçen tatiller de yapamadığım için bari eski gezileri yazmaya başlayayım da o günleri hatırlayayım dedim.

Yalnız başıma yaptığım ikinci gezi olan bu Kuzey Avrupa turum, 2014 yılında 23 nisan-3 mayıs arasında 5 ülke ve 6 şehire gerçekleşti. Schengen vizesini ise gidiş dönüş THY uçuşu ile Stockholm'den olduğu için İsveç'ten almıştım, bir önceki schengen'im 3 ay olup, bu seferki başvuruda 6 ay verirler umuduma rağmen bana sadece 12 günlük tek girişli vize vererek umarım bir daha o ülkeden vize almak zorunda kalmam dedirtip kızdırmıştı. Schengen vizesinde Yunanistan favorim kalmaya devam ediyor.

Tatil öncesi hazırlık yaparken gideceğim ülkelerde farklı para birimleri olduğu için euro ile beraber İsveç kronu ve az miktarda Danimarka kronu da almıştım. Çok seyahatli bir gezi olacağı ve seyahat boyunca zamanım kısıtlı olacağı için önden çoğu seyahati planladım. Stockholm'den Malmö'ye tren bileti, Kopenhag-Riga-Tallinn uçuşu ve Tallinn-Helsinki feribot biletimi önceden aldım. Malmö Kopenhag arası ülke geçişi olsa da aslında sadece bir köprü geçmek olduğu ve bir çok insanın evi Malmö'de işi Kopenhag'da olması sebebiyle trene biniş öncesi bilet alınıp geçilebilecek şekilde. Ancak diğer bileti erken almasaydım fiyatı çok artacaktı. Helsinki'den Stockholm'e geçiş için de feribot mu uçak mı kararımı tek başıma fiyatların yaklaşık aynı olması o feribot çekilmez düşüncemle uçak olarak kullanıp Stockholm'e gittiğim günün akşamı telefonumla internet üstünden restoranda yemeğimi beklerken aldım. Normalde o geçiş 30 Nisan akşamına yani kuzeylilerin meşhur Walpurigs gecesine denk geliyor diye feribot güzel olabilir diye düşünmüştüm ama sonradan fikir değiştirdim, zaten sonradan farkettim ki Walpurigs'te Helsinki'de kalıp sabah Stockholm'e dönüş daha mantıklı olabilirmiş. siz bu tarihlerde oralarda olursanız 30 Nisan akşamını Helsinki'de geçirin :)

Walpurgis kıyafetleri içersinde üniversite öğrencileri

23'ünde sabah Türkiye saatiyle 8:15'te kalkacak uçak için 6 civarı havalimanına varıp o zamanlar havaalanlarındaki en çok sevdiğim yer olan prime class lounge'da yerimi alıp süper bir kahvaltı hazırlayıp kendimi uçuşa hazırladım :)

Uçuş sonrası yerel saatle 11:15 gibi Stockholm Arlanda havalimanına inişle birlikte altından nasıl kalkacağımdan emin olamadığım heyecanlı gezim başladı. Aşağıdaki fotoğraf Stockholm havalimanı tuvaletinden bu gezi için aldığım biricik The North Face çantamla ve görüntüye giren İsveçli kızla birlikte..


Havaalanından bizdeki Havataşlar gibi Flygbussarna'lar var, makinadan 120 SEK'e ( o zamanın parasıyla 13 euro, 40 TL'ye denk geliyormuş ama bir süre sonra bu ülkede hesabı bırakmak gerekiyor) biletimi alıp otobüse bindim. Otobüse girişte bileti okutup o zaman çok takdir ettiğim prizli rahat koltuklarda yerimi aldım. Bu otobüste evcil hayvan görünce şaşırmıştım ama sonradan belediye otobüslerinde bile tasmalı tasmasız boy boy köpekleri görünce şaşılacak bir şey olmadığını öğrendim. Neyse şehir merkezine ulaşım ise bu özel otobüslerle yaklaşık 20 dk sürüyor. Oradan da arkadaşımın babası Per beni alıp kalacağım eve bıraktı. Fazla vakit kaybetmeden trene atlayıp kendimi Gamla Stan'a attım. Bu arada şehir içi kısa mesafe bileti 5 binişlik 100 SEK.Gamla Stan'ı gezerken yanında gezilen yerlerle ilgili hikayeler anlatan biriyle gezmenin orayı anlamlı kıldığını farkettim, bir önceki yıl 2013'te Belçika'yı Belçikalılarla gezmiştim, bir yazı da o geziyle ilgili yazdığım zaman detaylı anlatırım. 1986 yılında suikasta kurban giden başbakan Olof Palme'nin öldüğü binanın önünden geçerek, Stockholmlü arkadaşımın önerdiği Pastis'i(Baggensgatan caddesi 12 numara) aranırken dar sevimli sokaklarıyla Gamla Stan'da kendimi kaybettim. İsveç'te "lunch" kavramı çok önemli, aynı yemeği genelde 3'e kadar öğle yemeği menüsü adı altında daha uyguna ya da yanında yan yiyecek ve içecekle almak mümkün oluyor. Pastis'i  bulduğumda saat 3'ü geçmişti artık akşam yemeği hazırlığına girdikleri için orada yiyecek bir şey bulamadım. Gezi sonrası keşfim bu saatlerde İsveç'te yenilebilecek en güzel şey yanına yeşillik koydukları sandviçler, nehir kenarında Mazzarini(Kornhamnstorg 61) diye İtalyan tarzı sandviçleri olan bir kafede 65 krona focaccia ile  karnımı doyurdum, masa altındaki prizler sayesinde şarjımı tazeledim tekrar gezmeye hazırdım. Hava güneşli ama bol esintili, tek başına gezmenin ödülü nadir düzgün çekilmiş fotoğraf ve genelde selfieler...


Gamla Stan'dan alışveriş için olan bir çok mağaza ve pasajlar barındıran Östermalm bölgesine geze geze vardım. Burada şehre ilk vardığımda da beni çok şaşırtan her şeyin çok eski görünmesi, hatta 80'li yılların türk filmleri gibi hissetirmesi. Örnek olarak aşağıdaki fotoğraftaki bina ve yazıları verebilirim.Östermalm'da dolaşırken arkadaşım işten çıktı ve beraber gün batımı saatlerinde bir şehir turu attık. Bu şehrin en güzel göründüğü saatler kesinlikle bu alacakaranlık zamanları. Bir şekilde daha gezinin ilk gününde bozulmaya karar veren ufak canon fotoğraf makinem beni telefona muhtaç bıraktı, o yüzden gece fotoğrafları biraz sıkıntılı :(.


Şehirdeki ufak turdan sonra yemeğimizi yemeğe bir restorana gidiyoruz, yemek lezzetli ama benim asıl bayırdığım yemek öncesi gelen sıcak ekmek ve tereyağı oldu. Ana yemeği bahşişle beraber ortalama 200 krona yedik, içme suyu her yerde ücretsiz olarak servis ediliyor.


Yemek sonrası eve dönüyoruz, asıl gezim olan bol seyahatli kısım bir gün sonra 24 nisanda başlıyor. Bavulumu arkadaşım Cam'in Stockhom'deki evinde bırakıp sırt çantamla yollara düşme günü!


Hiç yorum yok: