3 Mart 2009 Salı

Mystic River

***spoiler ağırlıklı olabilir***
En başta betona isim yazma ve çocukların kişilikleriyle ilgili bilgi almamızı sağlayan konuşmalar önemli. Biri serseri(19 yaşında hapse giriyor), biri ailesinin sözünü dinleyen (ki sonra polis oluyor), biri de korkak (büyüyünde gene korkak). Konuya tam anlamıyla girene kadar epey zaman geçiyor, ancak türkçe seslendirmeli izlememe rağmen Sean Penn'in oyunculuğu kendini farkettiyor. Bir de The Lucky Ones'da kardeşimin tabiriyle kaykay gibi burnu ile dikkat çeken Tim Robbins'in burnu sanki burada daha normaldi, belki de roldeki eşin burnunun yukarı doğru gitmesinden bana öyle geldi.


Yandaki fotoğrafta olan sahnede Tim Robbins Sean Penn ile konuşurken diğer 2 adamın arka plan müziği gibi olmasını çok sevdim... Gerçi filmdeki başka şeyleri de sevdim(sokaklar, markette Sean Penn'in gıcık olduğu çocuklara aradan bakışı vs.) bu da sanırsam Clint Eastwood'dan geliyor, sevmediğim ise sonda Sean Penn'in Tim Robbins'i haksızca öldürdüğü durum, haksızlığa filmde bile olsa dayanamıyorum ne yapayım...


Film evlilikte dürüstlüğün ve güvenin önemini sonunda acı da olsa gösteriyor... Gerçi bu noktada bakış açısını çevirince çıkan bir ekşi yorumunu da koyayım "psycho film.. her erkeğin arkadasında bir zilli hatun vardır tezini gercekliyor.." Bir de kızın sevgilisi cinayetle suçlanınca, ben onu sevmiştim, bir daha birini nasıl böyle sevicem demesi ve buna karşılık olarak bunu hiç yaşamayanlar var hadi yine iyisin tarzı cool bir cevap gelmesi (sanki Sean Penn dedi bunu o demediyse bile o demiş sayıyorum :D )

Gene ekşiden bir özet açıklama "gördüm ki neredeyse herkes benim gibi "ulan oyunculuklar muhtesem, yönetmen de pek iyi, pek güzel film ama..." seklinde kalakalmis."

Hiç yorum yok: